Komponistam Arvīdam Žilinskim - 115,  Lones Tautas namā koncerts

Komponistam Arvīdam Žilinskim - 115, Lones Tautas namā koncerts "Man uz pleca sauli uzliek marts"

Kategorija: Reģionu bibliotēkās 2. Marts 2020 13:27 3555x

Šogad, 31. martā, savulaik tautā tik ļoti mīlētajam komponistam Arvīdam Žilinskim apritētu 115 gadi. Godinot izcilā novadnieka, komponista, pianista, J. Vītola Latvijas valsts konservatorijas/Latvijas Mūzikas akadēmijas ilggadējā klavieru spēles profesora piemiņu, Arvīda Žilinska dzimtajā pusē – Saukas pagastā – tiks organizēts svētku koncerts.

Sestdienā, 28. martā, plkst. 15.00 Saukas pagasta Lones Tautas namā notiks komponista Arvīda Žilinska 115. jubilejai veltīts svētku koncerts «Man uz pleca sauli uzliek marts».
Komponista Arvīda Žilinska skaņdarbus izdziedās un atskaņos Ansis Sauka (bass), Madara Spruksta (soprāns), Māris Žagars (koncertmeistars), Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas, Viesītes mūzikas un mākslas skolas audzēkņi un viņu pedagogi.
Komponista dēls Valts Arvīds Žilinskis (dz. 1934. g.) priecājas par novadnieku sirsnību, atsaucību un komponista piemiņas saglabāšanu, jo tieši Sauka tēvam vienmēr ir bijusi gan lielākais iedvesmas avots, gan miera osta. ««Lejas Arendzānu» mājas lielajā gaišajā istabā gandrīz nepārtraukti skanēja mūzika – tēvam gatavojoties kārtējam klaviervakaram vai sacerot melodijas savām kompozīcijām. Nekur citur viņam tā neraisījās radošais darbs kā dzimtajās mājās. Šeit tapa pirmuzmetumi Arvīda Žilinska pēdējiem skatuves darbiem – operai «Pūt, vējiņi!», baletam «Lolitas brīnumputns», operai «Maija un Paija», kā arī Otrajam klavierkoncertam un daudzām solo un kora dziesmām. Saukā pavadītie vasaras mēneši manam tēvam deva arī tik nepieciešamo atpūtu no saspringtā darba ziemā.»
Komponists savai dzimtajai pusei veltījis vairākas patiesi sirsnīgas dziesmas, dažas no tām izskanēs arī koncertā – «Dzimtā puse», V. Līces vārdi, «Ormaņkalns», F. Zīriņa vārdi, «Saukas jauniešu dziesma», J. Vanaga vārdi, un «Saukas ezers», E. Krūmiņa vārdi. Savas 70. dzimšanas dienas un 50 darba gadu jubilejā (1975) Arvīds Žilinskis iedibināja jaunu tradīciju – koncertu jeb mazos dziesmu svētkus «Skanošās dienas Saukā».
Attēlā:  komponists Arvīds Žilinskis pēc 80 gadu jubilejas koncerta uz Operas un baleta teātra skatuves 1985. gada 31. martā. Foto no Žilinsku ģimenes arhīva.
Informāciju sagatavoja Vineta Žilinska
 

Trigger the fancybox