Novadpētniecības izstāde “Literatūra dara lielu. Guntara Godiņa igauņu literatūras tulkojumi latviešu valodā”

Novadpētniecības izstāde “Literatūra dara lielu. Guntara Godiņa igauņu literatūras tulkojumi latviešu valodā”

Kategorija: Jaunumi 27. Janvāris 2023 11:43 1552x

30. janvārī pulksten 8.36 ar karoga pacelšanas ceremoniju Tallinas Garā Hermaņa tornī sāksies Igauņu literatūras dienas svinības. Šī diena turpmāk papildinās Igaunijā svinamo dienu kalendāru. To atzīmēs ar pasākumiem muzejos, bibliotēkās, skolās un iepirkšanās centros visā valstī, kā arī tiešsaistē.
Kāpēc par Igauņu literatūras dienu izraudzīts 30.janvāris? 
Atbilde: šajā dienā 1878. gadā dzimis viens no igauņu literatūras dižgariem Antons Hansens Tammsāre. Viņa romāns “Patiesība un taisnība” (“Tode ja oigus”, latviski arī “Zeme un mīlestība”) tiek uzskatīts par vienu no igauņu literatūras fundamentālākajiem darbiem.
Kā atzinusi Igaunijas kultūras ministre Pireta Hartmane - literatūrai ir liela nozīme sabiedrībā, jo tā apvieno paaudzes, saglabā tradīcijas, vairo savstarpējo sapratni un ar veiksmīgiem tulkojumiem literatūra Igauniju pasaulē dara lielāku.
Tāpēc, atzīmējot Igauņu literatūras dienu (30.janvārī) un Igaunijas Republikas Neatkarības dienu (24.februārī), aicinām iepazīt daudzveidīgo igauņu daiļliteratūru tās tulkojumos latviešu valodā, kurus veicis mūsu novadnieks Guntars Godiņš.
Ar G.Godiņa palīdzību varam:
ielūkoties igauņu tautas mutvārdu pasaulē (lasot igauņu tautasdziesmu tulkojumus),
iepazīt igauņu tautas kultūrvēsturiskā mantojuma pamatus (sekojot tautas eposa varonim Kalevdēlam),
piedalīties Lotes pārdrošajos eksperimentos (iedzīvojoties Andrusa Kivirehka radītās suņu meitenes aizraujošajās gaitās),
iepazīt skaudros pēckara gadus padomju Igaunijā (ieklausoties Lēlo Tungalas patiesajā un brīvajā valodā),
atsaukt atmiņā skolas gadu gaitas (lasot jautros un delverīgos Contras dzejoļus),
ļauties dzejas ainavas improvizācijai (baudot Nobela prēmijai izvirzītā Jana Kaplinska dzeju).
Vairāk par Guntara Godiņa no igauņu valodas tulkotajām grāmatām, kuras pieejamas Jēkabpils novada Galvenajā bibliotēkā un tās struktūrvienību krājumā - šeit:
Foto: Santa Lauga
https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/kulturas-rondo/kalevdels-igaunu-tautas-lielais-stasts.-saruna-ar-tulkotaju-gunt.a109996/adsimta