Latvijas Bibliotēku portāla rakstu apkopojums 2020.gada janvāris

Latvijas Bibliotēku portāla rakstu apkopojums 2020.gada janvāris

Kategorija: Bibliotekāriem 1. Februāris 2020 10:02 7713x

Vairāk par šīm tēmām var lasīt portālā www.biblioteka.lv!

Modernās arhitektūras plusi un mīnusi Kornela Universitātes bibliotēkā

Viļņošanos ASV universitātes studentu un arhitektu sabiedrībā izraisījusi Kornela Universitātes Tēlotājmākslas bibliotēkas renovācija. Ir izdevies radīt dabiskas gaismas caurstrāvotu telpu, kurā valda viegluma sajūta, un apskatei izliktās grāmatu kolekcijas veicina noskaņojumu radošam darbam. Tomēr sociālajos tīklos nerimst diskusijas par ēkas piemērotību tās lietotājiem.

IFLA Ziņojums par attīstības tendencēm 2019: atjauninātais izdevums (IFLA Trend Report 2019 Update)

Kā ierasts gada nogalē Starptautiskā bibliotēku asociāciju un institūciju federācija (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) publiskojusi kārtējo atjaunināto IFLA Ziņojumu par attīstības tendencēm. IFLA 2019. gada atjauninātais ziņojums līdzīgi kā iepriekšējie izdevumi, dalās viedokļos un perspektīvās par dažādiem aktuāliem jautājumiem un notikumiem, kas raksturo vidi, kurā darbojas bibliotēkas.

Digitālais kultūras mantojums – no senatnes līdz mūsdienām

Lai izpētītu muzeju, arhīvu un bibliotēku krājumus vairs nav obligāti jāapmeklē iestāde klātienē, jo digitālā kultūras mantojuma – attēlu, grāmatu, laikrakstu, filmu, audio un video ierakstu, arhīvu dokumentu, rokrakstu un muzeju priekšmetu saglabāšanu nākamajām paaudzēm un piekļuvi sabiedrībai nodrošina dažādas digitālās krātuves.

Iemesli lasīt vairāk: atskats uz 3td e-GRĀMATU bibliotēkas darbības pirmo gadu

Kad 2019. gada 7. janvārī pie pašvaldību publisko bibliotēku lasītājiem devās jaunais pakalpojums – 3td e-GRĀMATU bibliotēka, – tajā bija pieejamas 114 latviešu autoru e-grāmatas, kuras lasītājiem nodrošināja Apgāds Zvaigzne ABC, Tieto Latvia un Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC). Sagaidot pirmo dzimšanas dienu, 3td e-GRĀMATU bibliotēkā ir vairāk nekā 300 latviešu un ārzemju autoru sarakstītās e-grāmatas, kuras līdzās Zvaigzne ABC piedāvā Apgāds Mansards un izdevniecība Prometejs.

Arī 2019. gadā aktīvs Kopkataloga un interneta meklētāja Primo izmantojums, meklējumu topā joprojām Rainis

Saskaņā ar Kultūras informācijas sistēmu centra gadskārtējo apkopoto statistiku par valsts nozīmes bibliotēku elektroniskā Kopkataloga (sistēmā ALEPH 500) un akadēmisko resursu interneta meklētāja Primo izmantojumu, arī 2019. gadā bijusi vērojama augsta lietotāju interese par valsts nozīmes bibliotēkās uzkrātajiem un abonētajiem resursiem.

Skolu bibliotēku darba ikdiena Eiropā un Amerikā (2. daļa)

Intervijas ar Eiropas un Amerikas skolu bibliotekāriem par skolu bibliotēku darba ikdienu.

Pārskats par Vācijas bibliotēkām 2019. gadā

Vācijas publisko un akadēmisko bibliotēku aizvadītā gada prioritāte – nodrošināt brīvu piekļuvi zināšanām un informācijai. Kāds ir šī brīža kopskats uz Vācijas bibliotēku jomu kopumā un kādi ir aktuālākie nozares izaicinājumi? Savu skatījumu šajos jautājumos paudis Jirgens Zēfelds (Jirgen Seefeldt), kurš nozares studentiem un speciālistiem pazīstams kā vairākkārt izdotās grāmatas “Portale zu Vergangenheit und Zukunft – Bibliotheken in Deutschland“ autors (LNB pieejama gan vācu, gan angļu valodā).

Austrālijas bibliotēkas palīdz postošo ugunsgrēku krīzes pārvarēšanā 

Kā zināms no plašsaziņas līdzekļos izplatītās informācijas, Austrālijā jau kopš pagājušā gada septembra plosās nenorimstoši mežu ugunsgrēki. Palīdzību postošo ugunsgrēku krīzes pārvarēšanā sniedz arī Austrālijas bibliotēkas, kas tiek izmantotas gan kā evakuācijas centri un patvērums no dūmiem, gan kā vietas, kur cilvēki var piekļūt informācijai un gūt atelpu, palīdzību un mierinājumu.

 

 

Trigger the fancybox