Asociācijas (Jānis Urtāns)

Asociācijas (Jānis Urtāns)
3. Augusts 2020 14:26

Līdz augusta beigām  bibliotēkas lasītavā  skatāma Jāņa Urtāna grafiku izstāde “Asociācijas”, kas aicina padomāt par svarīgākajiem cilvēkiem dzīvē, katra rīcību un atbildību ikdienā.
Izstādē ir apskatāmi mākslinieka maģistratūras laikā tapušie darbi - alegorijas un ainavas. Ainavas ir tapušas balstoties uz fotogrāfijām, ko Jānis ir uzņēmis ceļojot par Eiropu. No uzņemtajām fotogrāfijām ir tapušas miniatūras grafikas, kas sīki un pakāpeniski tehniski izpildītas oforta un akvatintas tehnikās. Savukārt pārējie darbi ir tapuši no mirklī iegūtās iedvesmas iespaidiem. Kopumā visu darbu vienojošā ideja ir dzīves gājuma atspoguļošana caur simboliem. Grafikas darbu radīšanas process ir laikietilpīgs, jo prasa smalku pieeju. 
Izstādes darbu zemtekstu Jānis Urtāns saredz cilvēku attieksmē pret sevi un apkārtējiem. Ja katrs cilvēks uz pasaules par to iedomātos, tad daudzas lietas, kas šobrīd ar pasauli notiek, nenotiktu. Paša zināšanas, saprašana, pārdzīvojumi caur zīmju sistēmu tiek nodoti tālāk skatītāju apzināšanai. Cik katrs konkrētais skatītājs no tā spēs uztvert, kā tas viņam izdosies, tas atkarīgs arī no skatītāja dzīves pieredzes un viņa apkārtējās pasaules.
Jānis Urtāns. Dzimis Ludzā, dzīvojis un mācījies Jēkabpilī. 2013. gadā Latvijas Mākslas akadēmijas filiālē Rēzeknē ieguvis bakalaura grādu vizuāli plastiskajā mākslā grafikā,  2015. gadā Rīgā pabeidzis maģistratūru Latvijas Mākslas akadēmijā pie pasniedzēja Guntara Sietiņa. Šobrīd strādā par skolotāju Jēkabpils mākslas skolā.
 Māksliniekam bijušas personālās izstādes un kopizstādes - Jēkabpilī, Rēzeknē, Valkā, Rīgā un citur.

Trigger the fancybox